Dijabetes i krvožilne bolesti

Koja je veza između dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti?

Kardiovaskularne bolesti su bolesti srca i krvožilnog sustava za čiji razvoj postoji nekoliko čimbenika, a jedan od njih je i šećerna bolest. U šećernoj bolesti javlja se niz tzv. kasnih kroničnih komplikacija, među njima su i komplikacije na velikim krvnim žilama.

Šećerna bolest tipa II najčešće je povezana s prekomjernom tjelesnom težinom, povišenom razinom masnoća u krvi, povišenim vrijednostima krvnog tlaka, ako tome pribrojimo slabu tjelesnu aktivnost i pušenje obuhvatili smo sve čimbenike rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Važno je naglasiti da neregulirane vrijednosti glukoze u krvi u odraslih s dijabetesom povećava rizik od srčanog udara, moždanog udara, angine pectoris i ostalih bolesti krvnih žila.

Edukacija oboljelih od šećerne bolesti

Prvenstveno edukacija o provođenju zdravog načina života uz striktnu kontrolu razine glikemije, krvnog tlaka te lipida u krvi.

Bolesti kardiovaskularnog sustava

• Oko 65 % ljudi s dijabetesom umire od srčanih bolesti i moždanog udara.
  • Odrasle osobe s dijabetesom 2 do 4 puta češće razviju srčana oboljenja i dožive moždani udar u odnosu na osobe bez šećerne bolesti.

Cilj za pacijente je:

• Održavati razinu HbA1c ispod 7%
  • Krvni tlak ispod 130/80 mmHg
  • LDL kolesterol za vrijednost manju od 2,59 mmol/l

Prednosti dobre kontrole

• Intenzivna kotrola glukoze smanjuje se rizik od kardiovaskularnih bolesti za 42%, a rizik za srčani udar, moždani udar ili smrt od istih za 57 %.
  • Regulirani krvni tlak smanjuje rizik od kardiovaskularnih komplikacija za 33- 50%, odnosno za svako smanjenje sistoličkog krvnog tlaka za 10mm Hg, rizik komplikacija povezanih s dijabetesom smanjuje se za 12%.
  • Poboljšana kotrola lapida u krvi (primjerice HDL, LDL kolesterola i triglicerida) može smanjiti kardiovaskularne bolesti za 20-50%.

Što pacijenti mogu učiniti da smanje rizik od kardiovaskularnih oboljenja?

• Surađujte sa svojim medicinskim timom kako bi razvili i koristili plan akcije da ostvarili svoje ciljeve smanjenja rizika.
  • Bavite se svakodnevno tjelesnom aktivnošću na barem pola sata, kako bi smanjili težinu i krvni tlak.
  • Jedite hranu s niskom razinom masnoća i soli, te hranu s više vlakana, a izostavite koncentrirane ugljikohidrate.
  • Odviknite se od pušenja jer je to jedan od ključnih čimbenika povezanih sa srčanim i moždanim udarom.
  • Uzimajte lijekove kako vam je propisano.
  • Neka vam obitelj bude podrška.

Koliko uspješno pacijenti ostvaruju terapijske ciljeve za dijabetes i kardiovaskularne bolesti?

Nažalost, gore navedene ciljne vrijednosti su ostvarene u malom broju oboljelih. Istraživanja pokazuju da:

• 2 od 5 ljudi imaju loše kontroliran LDL kolesterol.
  • 1 od 3 ima loše kontroliran krvni tlak.
  • 1 od 5 ima loše kontroliranu razinu glukoze u krvi.

Kardiološka ambulanta

Kardiologija, odnosno angiologija u našoj poliklinici ima veliki značaj.

SAZNAJTE VIŠE

Što sve trebate znati o kolesterolu?

Upoznajte se bolje s kolesterolom i saznajte u čemu je „kvaka“ s njim.

Rani simptomi dijabetesa

Znate li prepoznati rane simptome dijabetesa?

SAZNAJTE VIŠE
Poliklinika za dijabetes Diamelli d.o.o.
za zdravstvenu djelatnost
Adresa:
Heinzelova 33
Hrvatska
Telefon:
info@poliklinika-diamelli.hr
Radno vrijeme: pon/sri 12:00-20:00

uto/čet/pet 8:00-16:00

Mogućnost dolaska po dogovoru.

Potražite nas na karti
Budite u toku s novostima
Pratite nas na društvenim mrežama
fb_icon (2)