Što je metabolički sindrom?
Metabolički sindrom, odnosno sindrom inzulinske rezistencija ili sindrom X je skupina poremećaja koji predstavljaju povećan rizik za razvoj šećerne bolesti tipa II i kardiovaskularnih bolesti (koronarne bolesti, srčanog udara te moždanog udara).
Kada posumnjati da se radi o metaboličkom sindromu?
Ukoliko uz inzulinsku rezistenciju postoji bar 3 od navedenih 5 poremećaja:
- Pretilost, osobito abdominalna (centralna) pretilost – to znači da je indeks tjelesne mase (ITM, odnosno engl. BMI) veći od 30kg/m2, opseg struka u muškaraca jednak ili veći od 102cm, a u žena od 88cm.
- Povišen krvni tlak – to znači da su vrijednosti krvnog tlaka više od 130/80, ali tu spadaju i osobe koje imaju dobre vrijednosti krvnog tlaka uz terapiju.
- Povišena razina glukoze u krvi – neovisno o tome radi li se o predijabetesu ili već razvijenoj šećernoj bolesti tipa II.
- Povišene vrijednosti triglicerida u krvi – vrijednosti iznad 1,7 mmol/l.
- Snižene vrijednosti HDL kolesterola – za muškarce ispod 1,0 mmol/l, a za žene ispod 1,3 mmol/l.
Osim sa šećernom bolešću i kardiovaskularnim oboljenjima, metabolički sindrom je često povezan s nealkoholnom masnom jetrom (odnosno s nealkoholnim steatohepatitisom – NASH) kao i sa sindromom policističkih ovarija u žena te kroničnom bubrežnom bolešću.
Treba napomenuti da nije pravilo da svatko s navedenim poremećajima ima inzulinsku rezistanciju kao i da neke osobe s inzulinskom rezistencijom nemaju razvijene navedene poremećaje.
Kako prevenirati nastanak metaboličkog sindroma?
Najvažnije je promijeniti životne navike, a nažalost to je često i najteže:
- Mršaviti ukoliko ste prekomjerno teški ili pretili
- Paziti na prehranu, jesti dosta povrća, voća, integralnih žitarica, a izbjegavati koncentrirane ugljikohidrate, puno mesa ili masnu „tešku“ hranu, paziti na unos soli
- Uvesti bilo kakvu tjelovježbu što veći broj dana u tjednu (npr. žustro hodati 30 minuta dnevno 5 dana u tjednu)
- Prestati pušiti ukoliko pušite
Kako liječiti metabolički sindrom?
Prije svega promjenom nezdravih životnih navika kako je već navedeno.
Naravno, prema procjeni liječnika uvode se i lijekovi koji smanjuju inzulinsku rezistenciju, reguliraju krvni tlak te masnoće u krvi.
Prof.dr.sc. Nikica Car